24 února 2007

11 - A budiž světlo!

Vrátili jsme se tradičně znavení z Mahanga, okoupali se, navařili, oprali a než půjdem do hajan, rozhodl jsem se ještě napsal reportáž, abyste si ji dnes mohli přečíst.

Po delší době jsme se do Mahanga vezli autem. Charles ukecal pátery z jeho gospelové církve, aby vzali auto. A tak jeli 2 páteři, já, Terča, Charles, stolář, který nám dělá lavice (ten měl za úkol změřit si dveře a okna ve školce), dva elektrikáři a dva starší sirotci z Iwambi. Celkem 10 lidí, celkem narvané auto. Páteři sice vzali auto, ale platit benzín jsme museli zase my, jako vždy. Dopravu si (stejně jako všechno ostatní) hradíme ze svého, proto ve většině případů využíváme místní minibusy - daladala - které jsou mnohem levnější než auto. Nicméně tentokrát bylo třeba vzít auto, aby řemeslníci zvládli udělat práci.

Možná si říkáte, co dělali elektrikáři v Mahangu, kde není žádná elektřina? A to je právě to - oni tam tu elektřinu dovezli. Ano, koupili jsme solární panel. Ale ne pro školku, ale pro kliniku. Ženy a zdravotní sestra na klinice bědovali, že musí rodit ve špatných podmínkách. Rodilo se za světla petrolejky. Problém je v tom, že petrolej také něco stojí a rodičky často žádný nepřinesly, tak se někdy rodilo i po tmě nebo sestřička musela poskytnout svůj petrolej (když byl). My jsme proto zareagovali na prosbu o pomoc a koupili jsme solární systém, který právě zmiňovaní dva elektrikáři přijeli nainstalovat. V Mbeyi jsou dvě firmy, které se tím zabývají. Po průzkumu jsme vybrali tu lehce dražší, ale s kvalitnějšími panely a službami. Tato firma teda nainstalovala panel na střechu kliniku. Na porodním sále jsme umístili zářivku, do sousední ordinace a před venkovní dveře pak po jedné žárovce. A k tomu ještě jedna zásuvka pro případné nabíjení mobilu. Samotná instalace byla na africké poměry rychlá. A kolik to stálo? Celkem 296 000 TSh (téměř 6000 Kč). Pro naše účely nám stačí jeden solární panel. Dále je potřeba baterie a převaděč.

Viz níže rozepsané náklady na solární systém pro kliniku:

Solární panel 120 000 TSh
Baterie 68 000 TSh
Převaděč 70 000 TSh
Rozvody (kabely, zářivka, žárovky, atd.) 18 000 TSh
Práce 20 000 TSh
_________________________
Celkem 296 000 TSh


Foto: jeden z techniků umisťuje solární panel; baterie a převaděč; test proběhl úspěšně - světlo svítí

Od čtvrtka tedy ženy z Mahanga a tří okolních vesnic nemusí rodit ve tmě a jsou vám velmi vděčné. My jsme zase rádi, že jsme mohli pomoci. Co se týče školy, tam už finišuje první třída, zbývá jen týden. Stolář ze Mbeyi, který nám dělá lavice, nám bude dělat i dveře a okna do tříd.
Většinu už má hotovou a až bude mít vše, odvezeme to všechno na náklaďáku do Mahanga. Důvod, proč si necháváme vše dělat v Mbeyi je ten, že tam jsou lepší a rychlejší řemeslníci, větší konkurence a tudíž levnější ceny a i když připočteme transport, stejně nám náklady vyjdou levněji než by byly v městech v okolí Mahanga.

Většina osádky odjela ten samý den zpátky, jen my dva plus 2 kluci z Iwambi jsme zůstali na dědině. Druhý den jsem šel na základní školu v Mahangu, navštívit ředitele a popovídat si více o starostech, problémech a přáních, která je trápí. Hlavními problémy jsou:
- nedostatek učeben (mladší ročníky jsou rozděleny na 2 části, ranní a odpolední, protože jinak by bylo ve třídě 80 žáků)
- nedostatek lavic (je potřeba 57 lavic),
- nedostatek učitelů (8 učitelů na 440 žáků),
- absence domků pro učitele (dojíždí na kole z vedlejšího města vzdáleného 8 km a často mají zpoždění),
- absence sportovního hřiště (školní hřiště je velká plocha, ale nic na ní, chybí branky na fotbal, tyče na basketbal, volejbal, atd.)

Chtěli bychom se (naše Občanské sdružení Bez mámy) v budoucnu zapojit do programu Škola škole, kdy by děti z českých a moravských škol a tříd přispívali na školy v Tanzánii, např. na sportovní hřiště, na nové lavice a podobně. Naši dobrovolníci by pak za vybrané peníze nakoupili v Tanzánii věci, na které se střádalo. Pokud byste snad měli zájem o něco podobného ve vaší škole, dejte nám prosím vědět na bezmamy@seznam.cz.

Učitelé mají někdy těžký život. Je jich nedostatek a občas se musí potýkat s rodiči, kteří nechtějí posílat své děti do školy a místo toho je nutí pracovat na poli nebo pást dobytek. Na základní školu dochází 17 úplných sirotků (bez obou rodičů), 39 dětí žijících jen s matkou, 21 žijících s otcem. Nemusím zdůrazňovat, že dětem žijícím jen s matkou se žije velmi těžce, hodně strádají. Ti, co žijí s otci, jsou zase často obětí násilí nebo jsou zanedbáváni. Někteří sirotci jsou svými opatrovníky pod pohrůžkami násilí nuceni pracovat na polích a je jim odmítáno vzdělání s odůvodněním, že je to něco zbytečného.


Foto: žáci v jedné z tříd základní školy v Mahangu pózují; Terča při výuce vyšívání
Zatímco já jsem zjišťoval informace na základce, Terča vyučovala slečny a ženy umění vyšívání. Některé se chytají a baví je to, jiné brzy odpadnou, ale celkově je dobrá odezva. Jen kdyby si ty ruce víc umývali, aby nezašpinili tu látku. Jen tak mimochodem, Terča se nechala ostřihat, chtěla jen zkrátit, ale holič to nějak nepochopil. Já bych ale řekl, že to nemá špatné, však pohleďte na foto.

Předposlední den v Mahangu jsme pili údajně převařenou vodu a pěkně se z toho posrali. Já už když jsem viděl tu barvu, tak jsme nechtěl, ale večer jsem pro žízeň nevydržel a dal jsem si hrnek. Následoval jsem osud Terči. A tak nám to doposavad šlo pěkně, už jsme ani Chlorelu neužívali. Jsme si bláhově mysleli, že jsme se přizpůsobili. Přístě už nepiju žádnou vodu, pokud neuvidím na dno hrnku. Problém je v tom, že v Mahangu neprodávají balenou pitnou vodu, jen colu a podobné sladké nechutnosti, které vás v tom horku moc neosvěží. A že poslední 3 dny pořádně peklo. Předtím zas 3 dny pořád pršelo. No a tak si tu žijeme. Po cestě z Mahanga ještě Terča zachránila život chameleonovi, který přecházel přes cestu. Jinak by ho daladala přejela. Kráčeli jsme po silnici z Mahanga do Mswiswi, když jel minibus a zrovna v tom okamžiku jsme uviděli přecházet nádherného chameleóna. Terča skočila do cesty daladala, rozpřažené ruce a že se radši nechá přejet ona, než aby zajeli to zvířátko. Život jsme zachránili a zrovna nasedli do daladala a valili si to zpět do civilizace.

Žádné komentáře: